Tinder Swindler uderza w krypto - nie daj się mu nabrać!
Wszelkie oszustwa stoją wbrew wartościom reprezentowanym przez Shitcoins.club oraz wbrew wolnościowym ideom stojącym za kryptowalutami.
Dlatego dziś chcielibyśmy zwiększyć świadomość naszej społeczności na temat matrymonialnych przekrętów, których ofiarami padają przecież właśnie użytkownicy bitomatów - zwykle samotne kobiety.
Bitomaty są narzędziem prowadzącym do Twojej niezależności i wolności. Mają zapobiec wykorzystywaniu Ciebie - nie przyczynić się do wykorzystania Ciebie!
Anonimowość w sieci daje ogromne poczucie prywatności, ale może być niebezpieczna. Użytkownicy aplikacji randkowych często padają ofiarami oszustw typu scam, które wiążą się z wyłudzeniem pieniędzy. Przeczytaj, dlaczego naciągacze wykorzystują bitomaty (i samotne kobiety) dla zarobku, oraz co zrobić, żeby nie dać się nabrać.
Wzbierająca fala oszustw miłosnych
Coraz częściej zdarzają się oszustwa matrymonialne - naciągacze rozbudzają w swojej ofierze uczucia miłosne, a następnie skłaniają ją do przesłania środków w kryptowalucie. Chociaż nie wszystkie tego typu przypadki są zgłaszane odpowiednim służbom, ujawniona skala zjawiska może przerażać. Amerykańska Federalna Komisja Handlu opublikowała raport z 10 lutego 2022 roku, w którym omówiono problem rodem z filmu „The Tinder Swindler”.
Ofiarami miłosnych wyłudzeń w USA w roku 2021 padło co najmniej 56 tys. osób, które łącznie straciły aż 547 mln USD. W rzeczywistości skala oszustw może być jeszcze większa. Porównanie następujących po sobie lat wskazuje, że problem przybiera na sile. W okresie pięcioletnim, liczba ofiar matrymonialnych wyłudzeń zwiększyła się 5-krotnie, a wartość poniesionych szkód 7-krotnie.
Oszustwa miłosne bardzo często określa się mianem przestępstw typu scam lub scammingu.
Co znaczą pojęcia scam i scamming?
Scam (z j. ang.) to forma oszustwa, która polega na wzbudzeniu zaufania ofiary i nakłonieniu jej do przekazania środków pieniężnych lub swoich danych osobowych. Scamming jest bardzo często wykorzystywany w oszustwach matrymonialnych.
Naciągacze mogą kontaktować się z Tobą, opisywać swoją trudną sytuację materialną i wzbudzać określone uczucia. Koniec końców poproszą o wsparcie finansowe, na przykład przelew w kryptowalucie. Jeśli dasz się nabrać, stracisz mnóstwo pieniędzy. Dlatego nie daj się oszukać, bądź czujna i nie wierz ślepo temu, co usłyszysz lub przeczytasz we wiadomości od internetowej sympatii.
Przykład innego rodzaju scamu (innego niż oszustwa matrymonialne), znajdziesz w naszym artykule Scam "na szantaż".
Jak działają matrymonialni oszuści?
Znajomość z matrymonialnym oszustem zwykle rozpoczyna się na platformie randkowej lub od wiadomości na Facebooku lub Instagramie. Jej charakterystyczną cechą są kontakty wyłącznie w świecie wirtualnym. Z powodu pandemii (lockdown, ograniczenia w podróżowaniu), naciągacze mieli jeszcze więcej pretekstów do unikania spotkań w realu i zdemaskowania.
Oszust matrymonialny chce rozbudzić w Tobie romantyczne uczucia, a następnie skłonić do przekazania pieniędzy. Richard Bromley z Revolut mówi:
„W przypadku oszustw matrymonialnych, prośbom o wsparcie finansowe towarzyszy silny ładunek emocjonalny. Oszuści przekonują, że potrzebują pieniędzy na nagłą operację, opiekę medyczną, bilet lotniczy, który umożliwi przylot i upragnione spotkanie, na spłatę długu, który musi być natychmiast uregulowany. Nasilającym się trendem jest przekonywanie ofiar do wspólnej inwestycji, która pozwoli zabezpieczyć finansowo wspólne przyszłe życie”
Jak widać, oszuści bazują na silnych emocjach. Chcą w Tobie wzbudzić poczucie zobowiązania, które skłoni do podjęcia określonych działań. Zauważyliśmy, że ostatnio do osiągania swoich celów, naciągacze coraz częściej wykorzystują bitomaty.
Dlaczego przesyłanie bitcoina internetowej miłości jest ryzykowne
Przesyłanie komukolwiek kryptowaluty jest nieopłacalne oraz niebezpieczne, dlatego że różnica kursów powoduje, że osoba która tę kryptowalutę sprzeda straci na kursie. Kurs kryptowalut jest bardzo niestabilny i zmienia się co paręnaście sekund, ponadto żadne służby na świecie nie są w stanie namierzyć do kogo wysyłasz kryptowalutę a co za tym idzie, nigdy nie będzie żadnej możliwości odzyskania tych pieniędzy. Proszę wysyłać pieniądze tradycyjnym przelewem aby móc je “w razie czego” odzyskać, a najlepiej nie wysyłać ich wcale osobom poznanym przez internet.
Wszelkiego rodzaju oszuści w tym szczególnie matrymonialni nakłaniają ofiary do kupna BTC, bo dzięki temu są niewykrywalni. Każdego dnia, operator bitomatów Shitcoins.club blokuje kobiety, które myślą że wysyłają pieniądze do swoich mężów, narzeczonych, na bilet, na leczenie, na leczenie syna lub córki, na prawnika, na wysyłkę cennych rzeczy do Polski, na wizę. Ich wyobraźnia nie zna granic.
Postaci wymyślane przez oszustów “Tinder Swindler” są wdowcami (rzadziej wdowami) samotnie wychowującymi dziecko. Ostatnio wśród oszustów panuje moda na amerykańskiego wdowca samotnie wychowującego dziecko, często pojawia się też motyw amerykańskiego żołnierza.
Szczytem bezczelności było ostatnie wyłudzenie 25 tysięcy USD od kobiety na "certyfikat małżeństwa międzynarodowego". Poszkodowana była przekonana że wysyła środki do amerykańskiej jednostki wojskowej w Jemenie, aby jednostka ta zwolniła ze służby jej narzeczonego i aby mogła z nim na odległość zawrzeć związek małżeński. Ostrzegamy - oni NIGDY nie przylatują.
Smutna historia ofiary, która zaakceptowała swojego Tindera Swindlera
Tylko raz pozwoliliśmy klientce, która była ofiarą wyłudzenia na wysyłanie środków pieniężnych oszustowi matrymonialnemu. Była to wyjątkowa sytuacja i miała miejsce za granicą. Klientka miała świadomość, że może być ofiarą oszustwa, jednak stwierdziła, że ta znajomość trzyma ją przy życiu po tragediach jakie ją spotkały i daje jej jedyną radość w życiu.
Umówiliśmy się, że będziemy akceptować jej transakcje, ale tylko drobne kwoty. Potraktowaliśmy to jakby płaciła za usługę pisania jej miłych słówek. Klientka obiecała, że jeżeli jakimś cudem on jednak przyleci to zaprosi nas na ślub. Zdążyliśmy już dawno zakończyć działalność w tym kraju i jak się zapewne domyślasz - nigdy nie przyleciał. Klientka co jakiś czas odzywa się do nas z zapytaniem w jaki sposób i gdzie najbliżej jej miejsca zamieszkania może wysłać BTC swojemu ukochanemu.
Nie daj się oszukać!
Żadna giełda nie oferuje supportu i doradcy inwestycyjnego. Jeżeli ktokolwiek obiecuje ogromne zyski nakłaniając Panią do kupna kryptowaluty - jest przestępcą i nakłania Panią do wpłacania na piramidy finansowe, ktokolwiek kiedykolwiek poleci Pani zarejestrowanie się na jakiejś wątpliwej platformie do inwestowania w krypto- proszę zachować czujność.
Po zleceniu transakcji żadne służby na świecie nie będą w stanie namierzyć, gdzie zostały wysłane środki a co za tym idzie nie będzie możliwości ich odzyskania.
Jesteśmy ostatnim ogniwem, które może uratować pieniądze ofiar wyłudzeń matrymonialnych, oszustw “na policjanta”, piramid finansowych i innych. Robimy co w naszej mocy, aby ochronić jak najwięcej ludzi, gdyż skala wyłudzeń za pośrednictwem kryptowalut, które policja musi umorzyć z powodu niewykrycia sprawcy jest zatrważająca.
Spółka prowadząca Shitcoins.club nie życzy sobie pośredniczyć w tych przestępstwach, ponieważ wszelkie oszustwa tego typu stoją wbrew wartościom reprezentowanym przez firmę.
Jak rozpoznać matrymonialnego oszusta - 5 oznak
Eksperci ds. oszustw internetowych wskazują, że matrymonialni naciągacze często postępują według określonego schematu. Jeśli masz wątpliwości co do tożsamości osoby, z którą nawiązałaś kontakt, wykorzystaj poniższą listę, żeby samodzielnie dokonać weryfikacji. Matrymonialnych oszustów wyróżniają:
- Silne uczucie, które pojawia się nagle. Możesz usłyszeć wyznania miłosne lub oświadczyny po zaledwie kilku rozmowach. Dzieje się tak, ponieważ scamerom zależy na czasie i chcą jak najszybciej dostać się do Twojego portfela
- Bez spotkań w realu. Matrymonialni oszuści nie chcą spotkać się w realu, a najlepszą wymówką jest przyjmowanie tożsamości osób, które wykonują godne zaufania zawody i pracują za granicą. Jeśli rozmówca odrzuca każdy podany przez Ciebie termin, zastanów się, z kim masz do czynienia
- Życie owiane tajemnicą. Nie dowiesz się zbyt wiele o szczegółach z prywatnego życia oszusta. Raczej nie będziesz mogła porozmawiać z kimś z grona jego bliskich przyjaciół lub członków rodziny
- Słodkie przezwiska. Naciągacze nadają ofiarom słodkie przezwiska. Nie robią tego z miłości, ale po to, by nie pomylić osób, gdy rozmawiają na wielu czatach jednocześnie
- Perfekcyjne zdjęcia. Matrymonialni oszuści na swoich profilach niejednokrotnie wykorzystują zdjęcia typu stock - idealne, świetnie skadrowane i nienaturalne
- Kłopoty z komunikacją w języku angielskim. Jeśli osoba, z którą się kontaktujesz twierdzi, że ma obywatelstwo brytyjskie lub amerykańskie, a jednocześnie słabo zna angielski, coś tu nie gra - najprawdopodobniej kłamie
- Kiepska sytuacja finansowa. Oszuści chętnie rozmawiają o problemach życiowych, których rozwiązaniem są wyłącznie pieniądze, a później proszą Cię o przelew, bardzo często z wykorzystaniem bitomatów. Na początku zwykle zależy im jedynie na drobnych kwotach w BTC, ale jeśli dasz się w to wciągnąć i uwierzysz manipulantowi, możesz stracić całe oszczędności
Jak sprawdzić zdjęcie profilowe?
Możesz sprawdzić, czy masz do czynienia z prawdziwym zdjęciem, wrzucając je do wyszukiwarki Google. Strona oferuje możliwość przeczesania zasobów sieci pod kątem grafiki. Oszuści często wykorzystują cudzą tożsamość, żeby nadać swojej opowieści znamiona prawdy. Użyj wyszukiwarki Google w ten sposób:
Wysłałaś pieniądze oszustowi - co dalej?
Jeśli dałaś się ponieść uczuciom i przesłałaś krypto osobie, której nie znasz w realu, prawdopodobnie padłaś ofiarą wyłudzenia. W takiej sytuacji zawsze dobrze jest zgłosić sprawę policji, mimo iż szanse na odzyskanie wpłaconych środków są nikłe. Nie wstydź się i przekaż wszystkie informacje organom ścigania. W ten sposób ostrzeżesz innych i być może pomożesz im uniknąć skutków emocjonalnej manipulacji.
Dlaczego pieniędzy z krypto-oszustw nie można prawie nigdy odzyskać?
Dane identyfikujące scammera to po prostu adres składający się z ciągu liter i cyfr. Jest anonimowy i może należeć do każdego. Dlatego właśnie scammerzy wybierają kryptowaluty jako narzędzie do oszustw. I dlatego właśnie powinnaś zachować tu szczególne bezpieczeństwo.
Chroń się przed przestępstwem typu scam
Najlepszym sposobem na ochronę swoich danych osobowych i pieniędzy, jest zachowywanie czujności. Jeśli regularnie kontaktujesz się z innymi w sieci i nie chcesz paść ofiarą oszustwa, stosuj się do poniższych rad:
- Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie
- Nie podawaj wrażliwych danych osobowych ludziom, których nigdy nie widziałaś na żywo, w tym swojego adresu, nr. PESEL, danych z dowodu osobistego czy nr telefonu
- Nie klikaj w linki otrzymane od internetowych znajomych
- Nigdy nie przesyłaj pieniędzy ani kryptowalut osobom, których nie poznałaś w realu
- Gdy pojawią się najmniejsze wątpliwości, powiedz o nich zaufanej osobie, którą znasz
- Jeśli odkryjesz, że masz do czynienia z oszustem, zerwij kontakt i zgłoś sprawę na policję
Nie daj się nabrać na oszustwa matrymonialne
Pamiętaj - jeśli uczucie, które powstało między Tobą a osobą poznaną w internecie ma być prawdziwe, nie może zależeć od pieniędzy. Każda znajomość, która zmierza w stronę wsparcia finansowego jest potencjalnie niebezpieczna i podejrzana.
Przestępstwa typu scam są powszechne i mogą dotknąć także Ciebie. Opierają się na wzbudzaniu zaufania, dlatego zachowuj czujność, gdy korzystasz z sieci. Zanim coś zrobisz, dobrze to przemyśl.
Jak Shitcoins.club chroni potencjalne ofiary przed ogromną ilością oszustw matrymonialnych?
Mimo, że nie należy to do naszych obowiązków, staramy się wcześnie wykrywać ofiary oszustw, i ostrzegać je wiadomościami w następującym stylu. Jednak pamiętaj, że żaden operator nie jest do tego zobowiązany, a zamiary osoby wysyłającej transakcje są bardzo trudne przez nas do wykrycia!
Dzień dobry Pani,
kontaktujemy się w sprawie Pani transakcji zakupu kryptowaluty w bitomacie w Warszawie.
Ponieważ nie potrafiła Pani udzielić informacji jak działa blockchain, transakcja została zablokowana w oparciu o ustawę z dn. 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Chcielibyśmy Panią poinformować o kilku istotnych kwestiach, o których najpewniej nie ma Pani pojęcia: (...)
*tutaj informacje o tym jak działają oszuści matrymonialni*
Mamy nadzieję, że te informacje, nawet jeśli dla Ciebie banalne i oczywiste, pomogą Ci odpowiednio wcześnie przewidzieć scam w który kiedyś będzie wpłątywał się Twój bliski. Wyobraźnia niektórych osób, nawet naszych bliskich i przyjaciół, jest nieograniczona, gdy w grę wchodzą tak silne uczucia jak miłość lub nadzieja internetowej miłości. Dlatego zagrożenie ze strony Tinder Swindlerów powinniśmy traktować poważnie.
Czy wiesz, że istnieją inne formy scamów? Na przykład, celebryci na social media czasem "pompują" projekty związane z kryptowalutami, zachęcając fanów do kupna ich tokena, a następnie sprzedają swój udział. Wtedy fani tracą, a celebryta zyskuje. Dowiedz się więcej w artykule 6 kont celebrytów używanych do pompowania krypto scamów.
Podsumujmy, dlaczego oszuści wykorzystują bitomaty?
Matrymonialni oszuści często wykorzystują bitomaty, ponieważ są one bardzo rozpowszechnione i pozwalają na anonimowy zakup kryptowaluty bez rejestracji.
Transakcje w bitcoinach są bardzo trudne, a zwykle wręcz niemożliwe do prześledzenia. Po zakupie krypto w bitomacie i wysłaniu ich na podany przez oszusta adres, nie masz już możliwości cofnięcia transakcji. Nawet jeśli po czasie zgłosisz wyłudzenie na policję, śledczy nie będą w stanie namierzyć, do kogo trafiły pieniądze.
Jako operatorzy bitomatów nie chcemy uczestniczyć w nielegalnych działaniach. Z tego względu przestrzegamy, żebyś nigdy nie przesyłała kryptowaluty osobom, których nie znasz lub znasz tylko z internetowych wiadomości.