Jak unikać oszustw w świecie kryptowalut
Niebezpieczeństwa czyhają na nas wszędzie, więc powinniśmy minimalizować ryzyko ich pojawienia się, w każdym aspekcie naszego życia. Tym bardziej jeśli myślimy o naszych inwestycjach czy środkach które gromadzimy na kontach bankowych. Wszyscy znamy już próby wyłudzania pieniędzy metodą na BLIK, lub otrzymaniem podejrzanej prośby dokonania zakupy klikając w „specjalny link”.
Wydaje nam się, że trzeba być bardzo naiwnym aby paść ofiarą podobnego przestępstwa, ale nic bardziej mylnego. Czasem wystarczy jeden nieuważny krok i możemy stracić nasze za inwestowane środki, takie sytuacje zdarzają się również w świecie walut wirtualnych.
Pewnie zadajecie sobie pytanie, jak to możliwe skoro świat kryptowalut jest nazywany bardzo bezpiecznym? W grę wchodzi tutaj czynnik ludzki i nasza skłonność do chęci uzyskania dodatkowego przychodu. Musimy jednak pamiętać, że świat walut wirtualnych jest stosunkowo młody i dlatego nie każdy użytkownik rozumie mechanizmy w nim występujące. Jest to doskonałe pole działania dla wszelkiej maści oszustów internetowych, którzy są już tak zaawansowani że tworzą specjalne boty.
Zaprogramowane są one w taki sposób, aby wyszukiwać w internecie treści dotyczących np. bitcoina, bitomatów i wszelakich innych tematów dotyczących walut wirtualnych. Następnie wykorzystywane są przez oszustów przeróżne metody, od prób wyłudzania klucza do portfeli kryptowalut, po modyfikowanie tych kluczy np. przy wysyłaniu screenów. Jako członkowie tego świata powinniśmy być świadomi zarówno zagrożeń jak i alternatyw, dlatego warto wiedzieć na jakie treści zwracać szczególną uwagę, jakie pomijać i jak bronić się przed np. zhakowaniem naszego portfela kryptowalut.
Statystyki z Australii mówią same za siebie
W Australii milion inwestorów musiało poradzić sobie z kradzieżą ich prywatnych informacji, które zostały zhakowane od Medibank Private i Optus. W tym samym czasie na całym świecie branża finansowa była zdezorientowana i zaniepokojona, upadkiem gigantycznej giełdy kryptowalut FTX. Dlatego w lutym władze ostrzegły Australijczyków, aby zachowali czujność wobec oszustw działających na rynkach kryptowlaut. Według wiceprzewodniczącej ASIC, Australijczycy stracili ponad 710 milionów dolarów na oszustwach inwestycyjnych w 2021 roku, co było wynikiem o 135% wyższym niż w roku poprzednim.
Cytując przedstawicielkę władz „Głównym motorem wzrostu były oszustwa związane z inwestycjami w kryptowaluty, w których straty wzrosły o 270%”. W Polsce aktywną kampanię ostrzegającą przed scamem i oszustwami internetowymi jest producent bitomatów shitcoins.club. Kilkukrotnie informowali oni na swoich social mediach, aby uważać na podejrzane komentarz i wiadomości, oraz osoby które chcą pomóc wypłacać środki z bankomatów kryptowlaut.
W naszym poprzednim artykule o oszustach wykorzystujących bitomaty dowiesz się jak uniknąć sztuczek scammerów związanych z bitomatami.
Jak rozpoznać oszustwo w świecie kryptowalut?
Oszustwa związane z rynkiem walut wirtualnych możemy ogólnie podzielić na trzy typy:
- - Oszustwa, w których inwestormyśli, że inwestuje pieniądze, ale aplikacja, giełda lub strona internetowa sąfałszywe,
- - szantaż na bitcoin, więcej o nim w artykule Mail z szantażem Bitcoin
- - Oszustwa sprzedające fałszywetokeny w celu kradzieży Twojej kryptowaluty (takiej jak Bitcoin i Ethereum),
- - Oszustwa wykorzystujące kryptowlauty do dokonania płatności
Pamiętaj aby zwracać uwagę szczególnie, gdy spotykasz się z takimi działaniami:
- - otrzymujesz niesamowitą propozycję szybkiego zarobku lub okazję ni stąd, ni zowąd
- - reklamy znanych twórców icelebrytów ukazują wizję szybkiego i wysokiego dochodu dzięki kryptowalutą,
- - dopiero co poznany znajomy/a z Tindera, zaczyna prosić o informacje o Twoim portfelu kryptowlaut (więcej o tym motywie oszustwa w Tinder-Swindler w kryptowalutach)
- - otrzymujesz polecenie zapłatyza usługę finansową przy użyciu kryptowalut,
- - aplikacja, którą zamierzaszzainstalować, nie jest dostępna w Google Play ani Apple Store,
- - aby uzyskać dostęp do własnychpieniędzy, musisz uiścić opłatę,
- - otrzymałeś gwarancjęokreślonego poziomu zwrotów lub ofertę darmowych pieniędzy,
- - giełda wstrzymuje zwroty z inwestycji dla rzekomych „celów podatkowych”
Gdy spotka Cię jedna z tych sytuacji natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, instytucją finansową, aby zgłosić oszustwo. Poproś ich o wstrzymanie wszelkich transakcji. Ostrzeż także swoją rodzinę i przyjaciół, aby uważali na potencjalne kolejne oszustwa. Niestety jednym z zagrożeń są również ataki hakerskie na giełdy kryptowalut, które niestety się zdarzają. Dlatego bardzo ważne jest aby, swoich środków nie trzymać na giełdach a w portfelach kryptowlaut, lub systematycznie wypłacać gotówkę w bitomatach, takich jak te na liście bitomatów w Polsce.
Bitomat – najbezpieczniejszy sposób zakupu i sprzedaży kryptowlaut
Bitomat jest najbezpieczniejszym sposobem na zakup i sprzedaż kryptowalut. Jak zostało wcześniej wspomniane w artykule, często ataki hakerskie są wymierzane w giełdy bo to tam wielu inwestorów trzyma swoje środki w celu ich przechowania lub dokonania transakcji. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ nie każda giełda, jest wstanie zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W bitomatach zabezpieczenia sieci działają na podobnej zasadzie jak tradycyjne bankomaty dlatego, wiemy że transakcje dokonywane przy ich użyciu są całkowicie bezpieczne.
Co najważniejsze inwestor może szybko i wygodnie wypłacić w gotówce wszystkie swoje środki za sprzedaż walut wirtualnych, od razu w momencie wykonania transakcji. Może też zakupić kryptowalutę i od razu przelać ją na swój gorący lub zimny portfel. Gdzie środki są już zabezpieczone indywidualnym kluczem który powinien znać tylko jego właściciel. Najbardziej znanym i zaufanym producentem a zarazem firmą obsługującą takie urządzenia jest shitcoins.club. Jest to Polskie przedsiębiorstwo które dokonało już ekspansji na wiele krajów zarówno Europejskich jak i Amerykańskich, tym samym zdobywając zaufanie użytkowników zcałego świata.
Najlepszą praktyką jest zakupienie portfela sprzętowego do przechowywania danych w trybie offline. Dobrym wyborem jest portfel oprogramowania lub aplikacja portfela, która zapewnia większą kontrolę nad zasobami cyfrowymi.
Gdzie znajdę bitomat w Warszawie?
Obecnie w prawie każdej dzielnicy Warszawy znajdziemy bitomaty, tylko producent shitcoins.club zainstalował w stolicy już osiem takich urządzeń. Część z nich znajduje się w galeriach handlowych, a część w pojedynczych punktach które są czynne całą dobę, przez siedem dni w tygodniu co zdecydowanie ułatwia dokonywanie transakcji. Pierwszy bitomat został umieszczony w centrum handlowy Europlex na ul. Puławskiej, a kolejne w przejściu podziemnym pod ul. Marszałkowską czy na al. Niepodległości. ATM znajdziemy również w Markach w Galerii M1, w Galerii Grochów na Kobielskiej, na ul. Sołtana, Marymonckiej oraz Płockiej. Dokładną listę lokalizacji oraz godziny w których czynne są punkty znajdziesz na stronie internetowej największego operatora bitomatów w Warszawie, Shitcoins.club.
W naszym poprzednim artykule o oszustach wykorzystujących bitomaty dowiesz się jak uniknąć sztuczek scammerów związanych z bitomatami.