❮   blog
Strona główna

ukryte "Jajko wielkanocne" znalezione w kodzie Bitcoin

W kodzie Bitcoina znaleziono "easter egg", czyli "jajko wielkanocne" pozostawione przez Satoshi Nakamoto... tym razem wpisane w kod wspak. Co to może znaczyć? 

Zacznijmy od jajka...

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest “Easter egg”, zwłaszcza w kontekście obecnych Świąt Wielkanocnych. Easter egg to ukryte przed użytkownikiem treści w grach, aplikacjach, filmach w oczywisty sposób niepasujące do treści/fabuły. Mają najczęściej akcent humorystyczny lub nawiązują do innej znanej gry/filmu/postaci/książki itd. 

Dlaczego nazywają się akurat "easter egg"? Chodzi o zabawę w szukanie jajek wielkanocnych przez dzieci podczas Świąt Wielkanocnych.

Znalezienie takiego nawiązania często wymaga wykonania odpowiednich czynności, wciśnięcia kombinacji klawiszy, dostania się w trudno dostępny zakamarek, zdobycia wszystkich ukrytych przedmiotów itp., chociaż coraz częściej wymagają jedynie skojarzenia ze strony użytkownika (np. dialog, będący cytatem z filmu/książki, strój postaci czy plakat reklamowy). Easter egg to forma zabawy między twórcami dzieła, a jego odbiorcami.

Definicja opracowana w konsultacji z Urban Dictionary: easter egg, [dostęp 2020-09-06] (ang.).

Wróćmy do Bitcoina i Satoshi Nakamoto

4 lata temu, w roku 2018,  jeden z entuzjastów kryptowalut odkrył taki „easter egg” ukryty głęboko w kodzie Bitcoina. Chodzi o kod, którego początki sięgają samych narodzin blockchaina!

Okazuje się, że Satoshi Nakamoto zostawił kilka sekretów w kodzie Bitcoina...

Zacznijmy od przypomnienia tego, co było już dość znane w 2018, czyli że Satoshi Nakamoto wpisał w kod słynny easter egg:

Chancellor on brink of second bailout for banks

Jednak wygląda na to, że tak naprawdę, Satoshi zrobił to przynajmniej dwa razy. Ten easter egg jest również ukryty w wersji szesnastkowej zagnieżdżonej w niektórych komentarzach do kodu. Tego dowiedzieliśmy się dopiero 4 lata temu.

Chociaż nowo odkryta wiadomość jest wariantem już znalezionego easter egg, to fascynującym jest, że ludzie wciąż znajdują ślady tajemniczego Nakamoto prawie 10 lat po wydobyciu pierwszego bloku Bitcoin.

Ukryta wiadomość od Satoshi

Pierwszy blok Bitcoina jest znany jako „genesis block”. Niebieski tekst znajdujący się poniżej to komentarz do kodu w “genesis block”. Deweloperzy dodają komentarze do kodu, aby poprawić jego przejrzystość dla specjalistów, którzy kiedyś będą na niego patrzeć. 

Satoshi Nakamoto faktycznie umieścił „zaszyfrowaną” wersję legendarnego cytatu w komentarzu w bloku genesis Bitcoina. W linii 1616 znajduje się zmienna zawierająca ciąg szesnastkowy. Po przekonwertowaniu go na tekst alfanumeryczny, tekst brzmi:

sknab rof tuoliab dnoces fo knirb no rollecnahC 9002/naJ/30 semiT ehT

Teraz przeczytaj to od prawej do lewej. Ale jaja...

jajko wielkanocne - niespodzianka ukryta w kodzie Bitcoin
Rzeczywiście, jest tu jako komentarz do kodu zostawiony przez Satoshi Nakamoto.

Dowiedz się więcej ciekawostek, śledź newsy i promocje na BTC w bitomatach w Warszawie z innych artykułów na stronie, na przykład: mail z szantażem o bitcoin


About the Author

Andrzej Kotnicki

Pasjonat Bitcoin, użytkownik bitomatów. Interesuje się bezpieczeństwem w sieci. Wierzy, że blockchain może pomóc Ukraińcom z ograniczonymi możliwościami.

Odbieraj info o nowych bitomatach i promocjach

Awesome sauce!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

Inne artykuły

Miniaturka, bitomat w Marki m1

bitomat w markach m1

bankomat kryptowalut w M1, Józefa Piłsudskiego 1, 05-270 Marki

Miniaturka, bitomat w Warszawie w Podziemiu Warszawskiej Giełdy Elektronicznej

bitomat w alejach w warszawie

automat do bitcoin w alejach niepodległości 208, 00-608, warszawa

Bitomat na 1 piętrze galerii Grochów

automat do bitcoin w galerii grochów w warszawie

automat do bitcoin w galerii grochów, kobielska 23, 04-359, warszawa